..
Blog Oli Taistry

99 | 109129
 
 
2009-04-25
Odsłon: 2270
 

Oliana - rejon idealny!

Od dłuższego czasu wiele dobrego słyszałam na temat Oliany, a świadomość o prężnie działających tam hiszpańskich wspinaczach wzmocniła moja chrapkę na odwiedziny miejsca.
Moimi przewodnikami po Olianie były: Andrea Chlebova i Daila Ojeda.
Pierwsza zaopatrzyła mnie w topo, natomiast druga poleciła drogi, z którymi mogłabym uporać się w szybkim stylu RP.
Ważną informacją jest to, że trzy znajdujące się obok siebie, najbardziej popularne linie są aktualnie „wyłączone z obiegu” wspinaczkowego.
Ze względu na odkryte na ścianie historyczne znaki, rygorystycznie zabroniono wspinaczki po:
- Happy hour 8a
- Humildes pa Casa 8c
- Humildes pa’rria 8a+
 
Kilkukrotnie odwiedzając Olianę więcej czasu (niestety) spędziłam w tamtejszej Cafeterii niż w skałach ze względu na obfite opady deszczu. Jednak kiedy warunki uległy poprawie udało mi się, a także mojemu znajomemu Słowakowi poprowadzić zareklamowane przez Hiszpankę drogi.
 
Mur skalny w Olianie to głównie lekkie przewieszenia i wspinanie krawądkowe i ściskowe. Należy być zaopatrzonym w sznurek minimum 70-metrowy, ponieważ długość niektórych dróg  wynosi do 50 metrów. W rejonie przeważają drogi od 8b w górę z kilkunastoma liniami w przedziale 6b-7b+.
Dojazd do skał: może nas zmylić nazwa rejonu, ponieważ jadąc od strony Llejdy ,skała znajduje się 2 km przed miastem Oliana. Punktem orientacyjnym jest duży niebieski most, po przejechaniu którego skręcamy w prawo na miasteczko Trago. Na wjeździe do miasteczka skręcamy w lewo, a następnie prosto – droga doprowadzi nas do czterogwiazdkowego hoteliku u podnóża skałek. Tam odbijamy w prawo i po 1,5 km jazdy polną ścieżką zatrzymujemy się tuż u podnóża rejonu. 5 min. spacerek pod górke i juz jesteśmy na miejscu :)
Warunki socjalne może nam zapewnić miejscowe campingi (droższy - 1km za Olianą, tańszy- 5 km za Olianą, oba w kierunku Tres).
 
Pozdrawiam
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 
Slawek 2013-12-18 20:43:30
Przez 10 lat mieszkalem w Olianie, szkoda, ze nie wiedzialem o Twoich wspinaczkach... :)


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd